Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Nolčovo, okres Martin

Výstup na Moguru

História 35 ročníkov výstupov na Nolčovskú Moguru

Začiatky výstupov na Moguru sa spájajú so sedemdesiatymi rokmi minulého storočia. Začali ako individuálne výstupy „partie z Bukonca“. Ja /Dušan Gallo ml./ som bol tom čase mladý chalan. Ďalšími členmi boli môj otec /Dušan Gallo str./, brat Ľubo Gallo, strýko Vladimír Gallo, Miro Gallo a chodil s nami aj Miro Stano. Jednalo sa vtedy o trasu na Moguru, s lyžami na pleciach, cez Červené, Válovy a odtiaľ cez Čerťaže a dolinou naspäť do Nolčova. Robili sme to pravidelne každú zimu, keď sa nám zdali najvhodnejšie podmienky. To znamená, že termín presne určený nebol.

V roku 1975 som sa ako 17 ročný stal predsedom mládežníckej organizácie /SZM/. Od tohto roku sme postupne začali organizovať pravidelné výstupy pod hlavičkou tejto organizácie. Je pravda, že nie vždy /napriek plagátom a vyhláseniu v rozhlase/ sa jednalo o masové výstupy. Pamätám si dokonca na jeden z takto organizovaných výstupov, keď sme s otcom ako jediní dvaja účastníci márne čakali na ďalších pred dolinou. Keď sme sa už rozhodli, že napriek zlému počasiu pôjdeme sami, prišli ešte František Černek a Peter Vojt plus pes, ktorého mali so sebou. To boli v tomto roku všetci účastníci výstupu. Vo väčšine iných prípadov sa ho však zúčastňovala vždy určitá partia mladých ľudí. V začiatkoch to bolo skoro vždy spojené s tým, že väčšina účastníkov si niesla lyže a dolu sme to zlyžovali.


V roku 1986 som sa stal tajomníkom MNV a do organizovania výstupu sa postupne zapojila aj obec. Výstup získal na atraktivite, bol propagovaný aj v susedných obciach a zúčastňovalo sa ho postupne čoraz viac ľudí. Dá sa povedať, že postupne sa z neho stal masový výstup.


V tomto roku /2012/ sa jednalo už o 35. ročník. Znamená to, že keby od roku 1975 výstup organizovaný každý rok, tak by sa v skutočnosti jednalo o 37. ročník výstupu. Dva ročníky sa však neuskutočnili. Podľa mojich poznatkov by sa malo jednať o roky 1982, 1983, keď som končil vysokú školu a bol som na vojenčine.
V roku 1983 som sa stal predsedom Telovýchovnej jednoty Fatra Nolčovo a na výstupoch sa začala výrazne podieľať aj táto organizácia. Podpora bola predovšetkým zo strany takých členov výboru ako Ing. Ján Vojt a Pavol Milan.


Som rád, že už roky si drží rozhodujúcu úlohu pri organizovaní tohto podujatia obec. Patrí za to poďakovanie všetkým starostom, ktorí za toto obdobie v obci pôsobili. V minulosti sa na vrchole Mogury, hlavne keď bolo pekné počasie, organizovali rôzne súťaže. Dlhé roky bola najobľúbenejšia súťaž o najlepšiu slaninu. Dnes už dedinské zabíjačky nie sú také časté a súťaž stratila opodstatnenie. Páči sa mi preto, že súčasný starosta Vladimír Mihálik už po dva roky zaradil súťaž o najnepotrebnejšiu vec, ktorú účastníci vynesú na vrchol.. A tak účastníci nekladú medze fantázii. Minulý rok napríklad vyhral Jaro Milan so svojou vojenskou knižkou. Atakoval ho Dušan Milan s balíkom špakov od cigariet. Tohto roku som videl napríklad, že účastníci boli ochotní vyniesť na vrchol elektrickú vŕtačku, alebo najmladší účastník Patrik Lašut kartičku na obedy so školskej jedálne.


Text: PhDr. Dušan Gallo
V Nolčove 4. februára 2012
 


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Nolčovo

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár


645196

Úvodná stránka