Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Nolčovo, okres Martin

Symboly obce

ERB

V červenom poli štítu posiatom zlatými rondelmi sa vznášajú od seba odvrátené, kolmo postavené hlavné časti pluhu-lemeš a čerieslo, hrotom smerujúcim nahor.

Súčasná podoba erbu bola schválená Heraldickou komisiou SR v roku 1997. Vychádzala zo zachovaného starého pečatidla z 19. storočia, ktorého odtlačky sa našli na dokumentoch z roku 1866-1867.
V 18. a 19. storočí Nolčovo a susediace obce Podhradie, Konské a Krpeľany nevyvíjali samostatnú kancelársku činnosť, ale mali jedno spoločné pečatidlo, ktoré si navzájom požičiavali. Pole bolo vybodkované, znázorňujúce obilné zrnká a v strede bol lemeš a čerieslo, symbol prác na poli. Kruhopis pečatidla niesol názov: NOLCOVO-KRPELAN-KONSKO-PODHR-agya.

Na prameňoch Nolčova sú odtlačky najzreteľnejšie a historici predpokladajú, že prvé miesto Nolčova v kruhopise nie je náhodné. Obec bola významná svojou polohou ako posledná križovatka v Turci na tzv. „jantárovej ceste“, ktorá Slovenskom prechádzala od Ponitria cez Turiec, Oravu a Liptov do Poľska.


V 17. storočí tu bola zriadená piata turčianska poštová stanica aj s prepriahaním koní a vyberaním mýta. Je teda oprávnený predpoklad, že práve Nolčovo bolo až do 19. storočia správnym strediskom štyroch obcí, ktoré patrili pod sučianske panstvo Ňáriovcov a Husárovcov.


Obce sa začali osamostatňovať v druhej polovici 19. storočia, kedy začali majitelia svoje majetky rozpredávať. V tom čase Podhradie a Krpeľany zvolili vlastné znaky s odlišnou skladbou poľnohospodárskych motívov. Konské používalo len nápisovú pečiatku, ale Nolčovo ostalo verné pôvodnému znaku.


Heraldická komisia SR v roku 1997 uznala oprávnenosť používania tohto symbolu a len výtvarne ho upravila do dnešnej podoby. Tým sa stal erb obce historicky jedinečným a verným symbolom obce aj v súčasnosti.
 


 

Vlajka a zástava

Vlajka obce sa skladá z troch obdĺžnych pruhov vo farbe červenej v jednej štvrtine, žltej v jednej štvrtine a bielej v polovici plochy.

Pomer strán je 2:3 a ukončenie tvoria dva rovnomerné zástrihy do jednej tretiny vlajkového listu, čím sú vytvorené tri cípy. Zástava má tú istú kompozíciu ako vlajka, pričom pomer strán nie je záväzne stanovený, teda môže byť aj dlhšia.


 

Pečať

Pečať obce je okrúhla, uprostred s obrysovo upraveným erbom a kruhopisom
OBEC NOLČOVO.


Podľa týchto základných symbolov sa môžu odvodiť aj ďalšie ako kombinovaná vlajka, heraldická vlajka a štandarda obce.
 

 

Text: Ing. Viera Otepková


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Nolčovo

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár


645224

Úvodná stránka