Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Nolčovo, okres Martin

Poloha obce

Mapa obce Nolčovo


Pre zväčšenie klikni na obrázok


 

Informačný panel obce Nolčovo

Pre zväčšenie klikni na obrázok


 

Poloha obce

Poloha obce Nolčovo v severovýchodnej časti Turčianskej kotliny, kde sa k sebe približujú pohoria Malej a Veľkej Fatry, je určená zemepisnými súradnicami na 49°6’ severnej geografickej šírky a 19°5’ východnej geografickej dĺžky. Obec má 240 obyvateľov a nachádza sa v Žilinskom kraji, okres Martin na ľavej strane rieky Váh, na severozápadnom predhorí Veľkej Fatry – z hľadiska reliéfu jej Hôľnej časti. Protiľahlý výhľad tvoria majestáty Národného parku Malej Fatry - Malý Kriváň, Veľký Kriváň a Chleb. Od hlavného mesta Slovenska je obec vzdialená 238 km, od okresného mesta Martin 20 kilometrov východne.


Oblúk katastra obce začína aj končí na poliach a nivách pri rieke Váh (395 m n.m.). Severná hranica od obce Krpeľany prechádza lokalitou Hriech a Černákovo smerom na Maguru – časť Poľana (1059m), kde sa stretáva aj s k.ú. Ľubochňa. Hranica sa točí na východ, ide na kótu Červené (1102m), Nižnú Lipovú (Nad Válovmi 1121m), pokračuje Milané Grúňom (1070m) smerom na Príslop (1067m), Hladkovo (Chládkovo) a Kliačik (1277m), kde sa stretáva k.ú. Ľubochňa, Nolčovo a Podhradie. Tu sa hranica točí na juhozápad cez Brce (1126m) a Beňkovú (Viecha) na kótu Žiare. Rozlúči sa s k.ú. Podhradie, napája sa na k.ú. Konské, pokračuje hrebeňmi ponad Veľkú dolinu cez lokalitu Fekečová, Šušnatín, Belanovo a končí na nivách Váhu, kde sa západne stretne s k.ú. Turany.
Nolčovo má dve doliny: Veľkú dolinu (cca 7km) s potokom Ráztoky (Nolčovka), ktorý má hlavný prameň pod Kliačkom a dolinu Lipné (cca 3km). Celé katastrálne územie vo výmere 1501 ha patrí do ochranného pásma Národného parku Veľká Fatra s 2. stupňom ochrany.


V okolí Nolčova je terén členitý od najnižšie položených naplavenín Váhu po hornatinový až hôľny reliéf. Podložia sú tvorené flyšmi, vápencami, dolomitmi a slieňmi. Táto bohatosť a rozsah nadmorských výšok podmienili rôznorodý rastlinný kryt od nížinných až po hôľne spoločenstvá a to isté možno povedať aj o ríši živočíchov. Z obrovského množstva, čo príroda v okolí Nolčova ponúka, spomenúť treba aspoň ružovofialové koberce soldanelky karpatskej, chránený šafran spišský, chránenú kortusu Matthioliho, najvzácnejšiu hubu náramkovku cisársku a hríb horký. Tu sa nachádza aj najsevernejšia lokalita hríba satanského na Slovensku.
Prekrásna príroda je prístupná sieťou zvážnic, turistickou magistrálou a chodníkmi. Z tohto pohľadu má obec bohatá na vody aj lesy ideálne podmienky na rozvoj agroturistiky.

Text: Ing. Viera Otepková
 


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Nolčovo

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár


645218

Úvodná stránka