Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Nolčovo, okres Martin

Hasiči

História hasičstva v našej obci

Hasičský zbor

Hasičský zbor v našej obci bol založený v roku 1924. Zakladajúcimi členmi tejto najstaršej organizácie v obci boli Ondrej Pražiak starší, Ondrej Hičík, Ján Černek – Šupík a Pavol Milan- Žandárik. Technické vybavenie tohto zboru pozostávalo z ručnej striekačky, ktorá bola zakúpená z financií získaných zo zbierky občanov. V 30-tych rokoch 20. storočia bola svojpomocne postavená hasičská Strážnica, v ktorej bývali vychýrené hasičské zábavy. Prvým veliteľom hasičského zboru bol Ondrej Pražiak st.. Hasiči požívali v 40-tych a 50-tych rokoch minulého storočia veľkú úctu, bolo vyznamenaním byť hasičom. Prvým povojnovým veliteľom bol Pavol Milan-Žandárik. V tomto období bol hasičský zbor najpočetnejší.


Vo funkcii veliteľa zboru sa v rokoch 1955- 1980 postupne vystriedali: Juraj Milan, Juraj Černek, Slavomír Andrišek, Ivan Kráľ a Vladimír Stano. V totalitnom období boli hasiči premenovaní na požiarnikov a s týmto pomenovaním akoby ustupovala ich vážnosť. V Nolčove však v 70-tych rokoch požiarnici dosiahli najväčšie úspechy za veliteľovania Slavomíra Andrišeka. Partia požiarnikov okolo bratov Viliama, Dušana a Ľuba Stanovcov, do ktorej patrili Vlado Stano, Milan Šišítka, Vlado Trusko, Ivan Poliak, Vilo Dubovec a Paľo Milan sa natrvalo zapísala do dejín hasičstva nielen v Nolčove, ale i v okresnom merítku.

V roku 1976 vyhrali celookresnú hasičskú súťaž v Priekope a mali byť nominovaní na celoslovenské preteky. Miesto toho boli Okresným výborom Zväzu požiarnej ochrany delegovaní na družobnú súťaž s okresom Nový Jičín a aj tieto preteky presvedčivo vyhrali. K výbave tejto generácie hasičov neodmysliteľne patrila Tatra 805, striekačka PS 8 a neskôr PS 12.


Po roku 1980 záujem o požiarnictvo začal slabnúť a ani novým často sa striedajúcim veliteľom zboru sa nepodarilo tejto organizácii prinavrátiť stratené pozície. Veliteľmi v tomto období boli: Milan Šišítka, Ján Raffaj, Dušan Milan, Ľudovít Černek, Vilo Pražiak, Martin Gallo a Marek Milan.
 


 

Hašičstvo v minulosti

Zľava vzadu: M.Šišítka, D.Stano, I.Poliak, D.Milan

Zľava vzadu: M.Šišítka, D.Stano, I.Poliak, D.Milan, Z.Hríb, P.Vojt, V.Stano, V.Trusko, V.Dubovec.

Zaslúžilí hasiči - 70. rokov.

Zaslúžilí hasiči - 70. rokov.

Družstvo plameniakov: Z.Hríb, J.Vojy, M.Vaňko, I.K

Družstvo plameniakov: Z.Hríb, J.Vojy, M.Vaňko, I.Kráľ, Ľ.Gallo, D. Híčik, E.Vojt, P. Černek, P. Híčik, V. Milan


 
 
Rok 1951.

Rok 1951.

Hasičský zbor

Hasičský zbor


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Nolčovo

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár


645256

Úvodná stránka